Chcesz prowadzić własny hotel? To nie takie problematyczne! Sprawdź jakie warunki powinien spełnić przyszły hotelarz

Coraz większa liczba branż w naszym kraju zyskuje na znaczeniu, tak jest na przykład z hotelarstwem. Ostatnie lata nie pozostawiają wątpliwości, nastąpił wzrost inwestycji w tym segmencie rynku. Nastąpiły przy tym określone zmiany, coraz większe znaczenie mają hotele ekonomiczne, a trochę słabsze wyniki zaliczają hotele z wyższego segmentu, czyli pięciogwiazdkowe. Hotele ekonomiczne też w najbliższych latach mają jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu. Niskie nakłady kosztów i dość szybki zwrot nakładów, to najistotniejsze przyczyny tego sukcesu. Może także myślisz, ażeby otworzyć taki hotel?


hotel
Twórca: Roman Boed
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Decyduje się na to coraz większa liczba osób, a to dlatego, że przepisy są mało restrykcyjne. Nie są wymagane koncesje czy pozwolenia, wymagania, jakie regulują tę tematykę znajdują się przede wszystkim w Ustawie o usługach turystycznych. Przedsiębiorca musi zacząć od złożenia wniosku o uzyskanie zaszeregowania obiektu do pasującego typu i jednej z pięciu kategorii gwiazdkowych. Zaszeregowanie obiektu, a również zdefiniowanie kategorii leży w gestii marszałka województwa właściwego ze względu na miejscu położenia przyszłego hotelu. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie ewidencji wszelkich obiektów hotelowych.


Wniosek, który składamy musi być wypełniony z podaniem dokładnych danych przedsiębiorcy, czyli musi tam się znajdować adres siedziby, numer NIP oraz KRS, jeśli oczywiście podlega on wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Jeśli chodzi konkretnie o obiekt to we wniosku powinniśmy podać nazwę obiektu, trzeba także podać dokładne położenie hotelu. Wymagane jest również, by przedsiębiorca wskazał we wniosku rodzaj obiektu i kategorię, którą chce dostać. Jak się przydziela właściwą kategorię? Przede wszystkim istotna jest liczba miejsc noclegowych, jednostek mieszkalnych, istotna jest również ich struktura.

hotel
Twórca: Jorge in Brazil
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
I na sam koniec, trzeba się dowiedzieć, że zgodnie z przepisami usługi hotelarskie mogą być świadczone jedynie w obiektach spełniających dwa podstawowe warunki. Jeden z nich odnosi się do wielkości obiektu, to jak jest wyposażony i jakie będą w nim świadczone usługi. Zależnie jaką kategorię ma nasz obiekt, są one ustalane właśnie pod tym kątem. Drugi warunek odnosi się do wymogów, jakie musi spełniać każda inwestycja budowlana, czyli konieczne są sprawnie działające urządzenia sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne, określone w odrębnych przepisach.

Nie wnikając w pozostałe, mniej ważne zagadnienia, powinniśmy przyznać, iż hotel w naszym kraju to nie jest marzenie ściętej głowy. Jeśli faktycznie mamy dużo pieniędzy i myślimy, jak je dobrze zainwestować to może właśnie ta droga będzie najbardziej korzystna. Jeśli wierzyć wielu analitykom, rynek hotelowy każdego roku ma rosnąc, i to ten ekonomiczny. Może więc warto spróbować?
2020-02-28 07:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.