Jastrzębia Góra - chętnie wybierany cel podróży na wypoczynek 2014

Jastrzębia Góra jest częścią miasta Władysławo, leżącego u nasady Mierzei Helskiej – jednego z najpopularniejszych miejsc, wybieranych przez polskich urlopowiczów na wakacje nad morzem Bałtyckim. Symbolem Jastrzębiej Góry jest malowniczy klif, który osiąga wysokość do 33 metrów nad poziomem morza U jego podnóża położona jest szalenie urozmaicona plaża - od wschodu skalista i piaszczysta od zachodu.


Morze, plaża
Twórca: www.sxc.hu
Zainspirowane przez: www.sxc.hu
Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej największą atrakcję, którą powinno się ochraniać, z drugiej niemniej jednak przeszkodę w dostępie do Bałtyku. W przeszłości problem ten starano się rozwikłać stawiając wieżę wyciągową, która woziłaby wczasowiczów na dół i w górę. Wieża działała 5 lat, wożąc rocznie około 60 tys. ludzi. W 1982 r. runęła, w konsekwencji niszczącej działalności morza i dziś na plażę prowadzi trzysta stromych stopni. Osoby, którym przechadzka po stopniach sprawia kłopot, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta albo leżących dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.

Najbardziej ruchliwym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Promenada Światowida, przy której są sklepiki, knajpki i kawiarnie, jak również dziedziniec z fontanną. Zwieńczeniem promenady jest punkt widokowy i zejście na plażę. Warto podkreślić, że Jastrzębia Góra jest najdalej na północ wysuniętą częścią Polski. Skrajny punkt symbolicznie został oznaczony obeliskiem nazywanym „Gwiazdą Północy”. Faktyczny ekstremalny punkt znajduje się na plaży, ciut bardziej na północ od symbolicznego.

Kompletną ofertę noclegów na odpoczynek 2014 w Jastrzębiej Górze można odszukać tutaj:

Najbardziej zabytkową częścią Jastrzębiej Góry jest ulica Bałtycka, gdzie występuje bardzo dużo historycznych budynków. To tutaj powstawały pierwsze pensjonaty i kwatery, gdzie leniuchowały słynne postacie z Polskiej kultury i sztuki. Wzrok przyciągają szczególnie wille z lat 20-tych dwudziestego wieku. Do najbardziej znanych należą: „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Najważniejszym obiektem sakralnym w Jastrzębiej Górze jest kościół pod wezwaniem świętego Ignacego Loyoli, w którym jest obraz z ilustracją świętego zrobiony w 1850 r. W świątyni odbywają się letnie koncerty organowe, pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego - zwolennika Jastrzębiej Góry. Istotnym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Wąwóz Lisi Jar z obeliskiem zwieńczonym kulą z orłem, upamiętniającym miejsce przybycia króla Zygmunta III Wazy, powracającego razem z armią z niepomyślnej wyprawy wojennej na Szwecję. Wąwóz ma trzysta pięćdziesiąt metrów długości, osiąga głębokość do pięćdziesięciu metrów, a jego zbocza porastają leciwe buki. U wylotu wąwozu znajduje się odnowiona willa, którą zbudował hrabia de Rosset.

Do pozostałych atrakcji Jastrzębiej Góry należą: loty widokowe awionetką bądź motolotnią, loty paralotnią i przejażdżki konno.


Bałtyk
Twórca: http://sxc.hu
Zainspirowane przez: http://sxc.hu
W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie, do niedawna spostrzegany za skrajny, północny punkt Polski. Trzeba zwiedzić tutejszą latarnię morską, której wysokość to około 33 m.istotne omówienie (sprawdź przykłady)Jest to najstarsza tego rodzaju budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest dostępny do odwiedzenia, a oprócz cudownej panoramy z jego szczytu, możemy zobaczyć w środku wystawę ukazującą przemianę latarni morskich od starożytności po dzień dzisiejszy. U stóp latarni jest maszynownia a także dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik który upamiętnia przejęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku. Przy okazji można wybrać się na spacer po okolicznym Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz zobaczyć wyjątkowo urokliwą kamienną plażę.
2023-02-17 06:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.