Sprawdź co watro zwiedzić

Europa to bardzo atrakcyjny zakątek świata, który od wielu lat przyciąga do siebie rzeszy urlopowiczów. Wieża Eiffla we Francji, Koloseum w Rzymie, czy Big Ben w Anglii, to chyba jedne z najlepiej rozpoznawalnych miejsc przez "nie europejskich" podróżników. Jak się jednak możemy przekonać nie tylko Europa środkowa i zachodnia ma coś do zaoferowania podróżnikom. Takie kraje jak Polska, Ukraina czy Słowacja również mają interesujące tereny, które warto zwiedzić.

Osoby interesujące się wydarzeniami II wojny światowej, na pewno nie przegapią okazji aby zobaczyć wilczy szaniec. Wilczy szaniec, to jedna z bardziej znanych twierdz Hitlera, w której skrywał się przez wiele miesięcy w czasie II wojny światowej.Wilczy Szaniec znajduje się na obszarze 250 h i jest otoczony zasiekami z drutu kolczastego, a co jakiś czas możemy spotkać pięciometrowe wieżyczki obserwacyjne- całość stwarza ogromne wrażenie.

Każdy z królów rządzących naszym krajem zostawił po sobie pamiątkę, w postaci masywnych zamczysk, które na zawsze wbiły się w krajobraz Polski. Zamki te były świadkiem wielu historycznych zdarzeń. Jednym z nich jest jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce, czyli Zamek w Malborku, a właściwie licząca 250 000 m³ ogromna twierdza obronna. Zamek począwszy od 1309, aż do naszych czasów kilkakrotnie zmienił właściciela. Był siedzibą min: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i polskich królów. W czasie swojego istnienia twierdza w Malborku była wielokrotnie niszczona przez oprawców, i ponownie odbudowywana przez kolejnych właścicieli, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na jego zróżnicowanie stylów architektonicznych. Największe straty zamek poniósł w czasie II wojny światowej, stał się, bowiem głównym punktem oporu. Dzisiaj zamek w Malborku, to jedna z największych atrakcji turystycznych i kulturowych w Polsce. Co rok zwiedza ją około 0.5 mln podróżników. Ze w względu na swoją wartość zabytkową został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnym zamkiem wartym do zwiedzenia jest Zamek Czocha. Obronny zamek położony 105 km, na zachód od Wrocławia. Zamek ten, to nie tylko dobry kąsek dla turystów, ale również hotel, w którym można miło spędzić weekend. Ze względu na swoje unikalne zdobienia na zamku gościły realizatorzy takich produkcji jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów i Pierwsza Miłość.

Jeśli zachęciliśmy was do odwiedzania Polskich zamków, zapraszamy również do Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolina Pałaców i Ogrodów , to 100 km2, na których znajdziemy 20 zamków i pałaców. Unikalność tego miejsca została zauważona przez Zarząd Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przyznał Dolinie Pałaców i Ogrodów pierwszą nagrodę w kategorii- Najciekawsza Atrakcja Turystyczna Regionu – Turystyka Miejska lub Kulturowa. Zasobnie zdobione zamki wraz z otaczającymi je widokami zapewniają niezapomniane wrażenia. Zachęcamy do odwiedzenia tej niezwykłej i mistycznej doliny.

Kolejne teksty

Noclegi w Piechowicach - szukasz taniego hotelu w pięknym miejscu? A więc idealnie trafiłeś!

noclegi piechowice
Twórca: Nordwalk
Zainspirowane przez: Nordwalk
Piechowice to dosyć mała gmina miejska, która to jest usytuowana w województwie dolnośląskim, gdzie znajdziemy jeden z szczytów Karkonoszy, którego przezywają dosłownie "Wielki Szyszak".


Jeśli lubisz historię to na pewno zaciekawisz się Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum to jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się dawnymi metodami niecenia ognia. Od ponad 40 lat muzeum zbiera i zabezpiecza obiekty związane z nieceniem ogniem. Muzeum posiada różnego rodzaju zapalniczki: gazowe, kontowe, benzynowe, elektryczne, wśród eksponatów możemy również wyszukać krzesiwa skałkowe, metalowe oraz etykiety z pudełek zapałek z Polski i ze świata. Muzeum organizuje wiele stałych wystaw np.: "Historia niecenia ognia" opowiada o różnych metodach niecenia ognia i przedmioty do tego służące. Ekspozycję otwiera prezentacja krzesiw, od najbanalniejszych żelaznych, poprzez krzesiwa o ciekawie zdobionych uchwytach, aż do krzesiw przypominających broń palną. "Świat etykiet” to następna ekspozycja, której tematem są etykiety pudełek od zapałek. Etykiety zaczęto stosować w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu stały się jednym z nośników informacji. Spełniają funkcję: nalepki towarowej, dekoracyjne lub zadania propagandowe, albo funkcję dekoracyjną.

Równie ciekawym miejscem jak Muzeum Filumenistyczne jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum Papiernictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem artefaktów związanych z drukarstwem. Obiekt muzealny może pochwalić się wieloma wartościowymi kolekcjami m.in.: największą w kraju kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierów ze znakami wodnymi, zbiorem wzorników papierów i wyrobów papierowych, starymi maszynami używanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z ciekawszych w Europie kolekcji narzędzi do badania właściwości papieru.

Jeżeli jednak nie interesują cię wycieczki po muzeach i starych twierdzach, a twoim żywiołem są wyprawy po górach możesz wypuścić się w Góry Stołowe. Największe atrakcje, jakie oferują te zakątki, to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Te tereny najczęściej oblegane są latem przez zwiedzających, zatem radzimy wybrać się tam w odmiennych terminie - a warto, ponieważ w tym miejscu natura pozostawiła po sobie niezwykłe ślady. Białe skały, Sklane Grzyby czy też Torfowisko Batorowskie to obiekty mniej odwiedzane przez urlopowiczów, dlatego jeżeli cenisz spokój i ciszę śmiało możesz się pakować i przyjeżdżać do Gór Stołowych.

Jeśli zadecydujesz zwiedzić regiony polski koniecznie musisz zakręcić do małej mieściny Srebrna Góra. Odnajdziesz tam bardzo dużo niespotykanych nigdzie indziej atrakcji turystycznych. Ciekawe i różnorodne budownictwo przyciąga turystów ze wszystkich rejonów Polski, dzięki dużej bazie hoteli, każdy znajdzie miejsce noclegowe odpowiadające zarówno zasobności kieszeni jak i wymaganiom. Miejscowość Srebrna Góra położona jest w pięknej i malowniczej dolinie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby zawitać do tej malowniczej mieściny. Główną i najcenniejszą atrakcją Srebrnej Góry jest Twierdza Srebrnogórska. Twierdza została zbudowana w latach 1765-1777, głównie dzięki ciężkiej pracy okolicznych mieszkańców, jak się jednak okazało praca nie poszła na marne. Stawiana z wielkim zaangażowaniem budowla przyniosła regionowi Srebrnej Góry bardzo dużo cennych i przydatnych budynków między innymi: wodociągi oraz liczne drogi transportowe. Twierdza jest jedyną w swoim rodzaju, jest największą tego typu budowlą w Europie, jej historyczne znaczenie potwierdziły 14 kwietnia 2008 roku polskie władze ogłaszając Twierdzę Srebrnogórską za pomnik historii.

Kolejnym wartym miejscem do odwiedzenia w polskich górach to Jaskinia Niedźwiedzia ulokowana w Kotlinie Kłodzkiej. Jaskinia oferuje bardzo wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych, stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe możemy spotkać na każdym kroku, ponadto jaskinię zamieszkują nietoperze oraz liczne bezkręgowce. Jaskinie mierzą około dwóch kilometrów długości, zatem jest, gdzie zwiedzać. Zwiedzanie jest bardzo miłe i przyjemne, bardzo dobrze oświetlone szlaki, wygodne chodniki, wszystkie te udogodnienia przyciągają setki turystów.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w raju nad Wisłą wartych zwiedzenia jest Zakopane i jego obszar. Polskie tatry oferują bardzo dużo atrakcji, które każdy szanujący się podróżnik winien poznać. Krupówki, Giewont czy Morskie Oko to tylko niektóre z atrakcyjnych miejsc, z którymi warto się zapoznać. Bardzo liczne i bardzo dobrze przygotowane szlaki zachęcają do długich wypraw w góry. Zakopane co rok przyciąga mnóstwo zwiedzających niezależnie od pory roku, ponieważ zawsze jest co robić. Dzięki bardzo dobrze przygotowanej bazie hotelów, z zakwaterowaniem nie ma problemu wystarczy kilka dni wcześniej zaklepać miejsce hotelowe. W Zakopanem znajdziesz Pokoje i hotele w każdej cenie, zależnie od wyposażenia oraz oferowanych usług. Spa, jacuzzi, basen, sauny stoły bilardowe, bezprzewodowy internet w pokoju czy coraz modniejsze hair salons to już standard, dla wielu hoteli. Oczywiście będąc w Zakopanem, nie można przegapić zwiedzenia jednego z najpiękniejszych jezior w kraju nas Wisłą czyli Morskie Oko, które jest chyba jednym z najbardziej ciekawszych zjawisk występujących w polskich Tatrach.

Jadąc z północnej Polski do Zakopanego warto wstąpić do małego miasteczka położonego niedaleko Krakowa. Wieliczka, bo o tym miejscu mowa, mimo iż nie jest za dużym miastem, przyciąga co rok wiele tysięcy zwiedzających. Wszystko to za sprawą bardzo starej i bardzo znanej kopalni. Wieliczka kopalnia soli, wielu polaków Wieliczkę kojarzy właśnie z kopalnią soli, i nie ma co się dziwić, bo jest co zwiedzać. Bardzo dużo fantastycznych grot stworzonych przez siły natury, oraz kilkudziesięciu pokoleń pracujących ludzi, to tylko niektóre z atrakcji dostarczanych przez to miejsce. Zatem jeżeli będziesz przejeżdżać przez Wieliczkę warto chociaż na kilka chwil zatrzymać się w kopalni soli i zwiedzić to urokliwe i pełne tajemnic miejsce.

Obejrzałeś już wszystkie atrakcyjne miejsce w Polsce? Koniecznie musisz zobaczyć atrakcyjną wysepkę położoną sto kilometrów od wybrzeża Polski. Bornholm, to mała i urokliwa duńska wysepka, która przyciąga co roku masę turystów chcących zaznać ukojenia. Na wyspę można dostać się płynąc promem ze Świnoujścia i Kołobrzegu, lub samolotem. Na wysepce odnajdziemy bardzo dużo atrakcji – przede wszystkim związanych z aktywnym wypoczynkiem - amatorzy windsurfingu i kitesurfingu na pewno się nie zawiodą. Dzięki ułożonym po całej wyspie ścieżką rowerowym oraz trasą do wędrówek pieszych będziemy w stanie odwiedzić każdy jej zakamarek . Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, w ofercie znajdziemy hotele, pensjonaty, schroniska młodzieżowe oraz pola namiotowe – więc każdy wyszuka coś interesującego i w atrakcyjnej cenie.

Jeśli znasz wszystkie, te interesujące, możesz odwiedzić Ukraińskie Karpaty, które również oferują bardzo dużo atrakcyjnych szlaków, którymi może podążyć każdy urlopowicz. Czarnohora to jedno z najciekawszych pasm górskich na Ukrainie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Ukrainy Howerla. Jezioro domki nad jeziorem Brebeniaskuł czy też Jeziorko Niesamowite, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części gór. Przepiękne rozległe doliny, turnie skalne, i ukształtowane przez lodowce małe jeziorka to cechy, które charakteryzują to miejsce.

Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę w ukraińskie góry, nieodzownie powinniśmy zwiedzić Karpaty Marmaroskie. Karpaty Marmaroskie, to stare góry rozciągające się od Rumunii po Ukrainę. Długość głównego grzbietu wynosi ok 90 km. Ze względu na swoją specyficzną budowę geologiczną, najwyższe szczyty ułożone są na skrajnych pasmach, a nie jak zazwyczaj jest w głównym grzbiecie. Najwyższym szczytem jest Farakuł (Fărcăul) unoszącym się na 1961 m. n.p.m. Góry składają się są z fliszu karpackiego, wapiennych skał i dolomitu, a także skał pochodzenia wulkanicznego.

Wbrew pozorom, góry to nie tylko przechadzanie się po szczytach i podziwianie pięknych terenów. Nasi południowi wymyślili coś co przyciąga do ich kraju setki turystów- Tatralandia. Ten Aquapark, to jeden z największych kompleksów basenowych w Europie. Ściągają tam turyści niemal z każdego zakamarka Europy, co świadczy o tym, iż Tatralandia okazała się strzałem w dziesiątkę. Słowacy udowodnili, że z odrobiną chęci i ciekawym pomysłem, nawet w małej mieścinie (Liptowski Mikulasz) można zbudowaćprojekt na skalę Europy.

Jeżeli poszukujesz niepowtarzalnych miejsc koniecznie musisz odwiedzić niezwykłe miejsce w USA, a mianowicie Wielki Kanion. Wielki Kanion bezwzględnie zasługuje na miano cudu świata, tworzony przez 10 mln kanion znają chyba wszyscy. Wielki Kanion jest chyba najpiękniejszym i najbardziej interesującym cudem natury w Stanach Zjednoczonych i na naszym globie. Co rok zjeżdża tam około czterech milionów wędrowców chcących zapoznać się z tym niesamowitym miejscem, i nie ma co się dziwić bo rozmiary tego Kanionu są imponujące (349 km długości, w najgłębszym miejscu aż 2133 metrów głębokości, jego szerokość waha się od około 800 metrów w najwęższym miejscu do 29 kilometrów w najszerszym). Okolica tego miejsca oferuje bardzo wiele form zwiedzania – samolot czy wędrówka piesza to tylko niektóre z nich (wszystko zależy od zasobności portfela.) Piękno natury powstające przez dziesiątki milionów lat można zobaczyć na każdym kroku, zatem jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję zwiedzić Wielki Kanion, nie zmarnujcie jej.
2023-08-19 07:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.