Jaki jest koń według jakiegoś ojczystego księdza oraz do jakiego celu był wykorzystywany?

W obecnych czasach mówi się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest jego psiak. Czy jednak w każdym wypadku tak było? Jeżeli porównamy ilość i rodzaj znajdujących się na pomnikach zwierząt, to okaże się, iż o wiele częściej taki bohater jest przestawiany w obecności swego rumaka niż psiaka.


koń
Twórca: LTB Sp. z o.o.
Zainspirowane przez: VipTurystyka.pl


Jednym z najbardziej słynnych cytatów poświęconych takiemu wspaniałemu wierzchowcowi jest ten błahy, pochodzący z pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej pod tytułem "Nowe Ateny". Cytat ten to: Koń jaki jest, każdy widzi. Mówi się, iż mistrz pióra tejże encyklopedii kanonik kijowski Benedykt Chmielowski uznał wierzchowca za zwierzę zbyt ogólnie znane, ażeby je dokładniej opisywać. W tamtych dniach, (a idzie o pierwszą fazę XIX wieku) wszelki szlachcic posiadał tego typu czworonoga, zatem jego precyzyjne opisywanie stało się poprzez autora uznane za w pełni niepotrzebne. A do jakiego celu w ogóle był używany dawniej koń oraz gdzie możemy go znaleźć aktualnie? Rumaki od zawsze znakomicie sprawdzały się przy przemieszczaniu się ludzi czy też towarów, jakie mogły być wożone na doczepianych do wierzchowca wozach. Koń był używany także przy różnorodnych trudnych robotach fizycznych, przykładowo przy obracaniu koła młynarskiego albo przy wywożeniu fedrunku z jakiejś kopalni. Kto nie czytał nigdy noweli pod tytułem "Łysek z pokładu Idy"?


opinie
Twórca: Medelie Vendetta
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Kolejne teksty

Wiosenne porządki w garderobie

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Twórca: Kasprzol
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Co pewien czas wypada zarządzić porządki w garderobie. Jeżeli wiosenne porządki dopiero przed Tobą, poznaj metody na składowanie odzień, by nie trzeba ich było prasować po każdorazowym wydobyciu z szafy.


Aktualnie natomiast każdy koń posiada już znacznie wygodniejsze życie, gdyż wiele jego trudnych prac wykonywanych jest już przez wszelakie mechanizmy.


W zamian za to niezwykle znane są różne świadczenia terapeutyczne - hipoterapia cieszy się znacznym zaciekawieniem również w przypadku dzieciaków jak i ludzi dorosłych.odnośnik do serwisu japonia wycieczki japonia wycieczkiCzęsto też koń używany jest w turystyce.
2023-03-03 07:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.