W jaki sposób przygotować się na urlop w górach

Zamierzasz spędzić wakacje w górach? To bardzo dobry pomysł, jednakże do takiej wyprawy trzeba się rzetelnie przygotować. Niezwykle istotna jest twoja kondycja, a również ekwipunek, który zamierzasz ze sobą wziąć. Od zawartości plecaka zależy nie tylko twój komfort, lecz także bezpieczeństwo w czasie górskiej wycieczki. Jakie oprzyrządowanie zabrać ze sobą w góry, przeczytasz w tym artykule.

więcej na stronie
Twórca: Christian Jiménez
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Niezwykle ważny będzie wybór plecaka na wyprawę w góry. Z pewnością nie może on być za duży, w górzystym terenie każde zbyteczne pół kilograma da ci w kości. Plecak winien mieć sporo kieszonek wewnętrznych jak też względnie zewnętrznych, a również możność przypięcia na zewnątrz ponadplanowego wyposażenia. Dobierz plecak dość wąski (użyteczny w skalnym terenie), dwukomorowy (łatwiej się wówczas dostać do ciężkich rzeczy, umieszczonych w dole), nieodzownie zaopatrzony w pokrowiec osłonowy oraz dopasowany do twej figury. Plecak powinien posiadać pasek biodrowy, a bardzo wskazany byłby również pas piersiowy.

Nawet jeśli masz zamiar sypiać w schronisku, musisz być nastawiony na to, iż mogą być one zatłoczone i wypadnie ci spać w warunkach dość surowych - pod stołem w jadalni albo na podeście schodków, a być może wręcz na łączce obok schroniska. Musisz być na to gotowym. Z tej przyczyny weź z sobą karimatę, najodpowiedniej dwuwarstwową oraz zabezpieczoną od spodu folią termiczną. Obowiązkowy jest także śpiwór. Najnowocześniejsze śpiwory są leciutkie, ważą około kilograma, natomiast mają bardzo dobre parametry cieplne.

W górach
Twórca: Matt Kowal
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Niezbędny jest komplet profesjonalnych planów oraz busola. Najlepiej wyekwipować się w mapnik, wtedy nawet podczas kiepskiej aury spokojnie zdołamy przeglądać mapę. Mapy laminowane są dobre, jednak podczas uporczywego deszczu w końcu woda dostaje się pod powłokę ochronną po czym uszkadza mapkę. Warto zabrać z sobą kije trekkingowe, upraszczają one poruszanie się po górskich ścieżkach.

Ale najistotniejsze są buciki - mocne, wodoszczelne, powyżej kostki (dzięki temu unikniesz kontuzji) i z podeszwą o odpowiednim protektorze, by nie ślizgały się na błocie.

Dzisiaj wszystkie nieodzowne akcesoria możesz zakupić nie opuszczając mieszkania, wystarczy w internecie wpisać hasło: sklep turystyczny warszawa.
2019-04-11 07:26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.